Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rozhľadňa Čerešenka

Turistická rozhľadňa ČEREŠENKA

Uprostred polí, severovýchodne od Košíc, na rozhraní chotárov obcí Rozhanovce, Čižatice a Chrastné sa pred 700 rokmi odohrala najväčšia bitka v Uhorsku od vpádu Mongolov v roku 1241. V roku 1312  došlo tu, na "rozhanovskom poli" k významnému stretu vojsk kráľa Karola Róberta a jeho najväčšieho protivníka z rodu Omodejovcov..

Po vymretí kráľovského rodu Arpádovcov sa v Uhorsku rozhoreli boje o trón. Pred legitímnym kráľom Karolom Róbertom stála ťažká úloha – poraziť mocných domácich oligarchov. K hlavným protivníkom kráľa patril rod Omodejovcov, ktorý ovládal východné Slovensko. S týmto rodom sa Karol Róbert vojensky stretol práve na poli pri Rozhanovciach. Omodejovcov tu vojensky podporil i ďalší mocný hráč - „pán Váhu a Tatier“, Matúš Čák Trenčiansky. Bitka sa vvíjala v kráľov neprospech, situáciu však zvrátili rytieri z rádu johanitov, ktorí predstavovali elitu jeho vojska. Omodejovcov napokon opustil oddiel Matúša Čáka a ich porážka sa stala neodvratnou. Bitka pri Rozhanovciach neznamenala len koniec vlády Omodejovcov na východnom Slovensku, ale tiež začiatok konca panovania Matúša Čáka na strednom a západnom Slovensku.

Na pripomenuite tejto historickej udalosti vyrástla na "rozhanovskom poli" turistická rozhľadňa. Za jej výstavbu bolo zodpovedné Občianske združenie ČEREŠENKA z Čižatíc. Rozhľadňa bola postavená na návrh architekta Ladislava Kočiša. v celkovej sume 33 000 eur.  Najväčšou dotáciou vo výške 15 tisíc eur na ňu prispel Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná. Rozhľadňa bude aj súčasťou Gotickej cesty.

Rozhľadňa je vysoká viac ako 11 m. Jej tvar evokuje stredovekú strážnu vežu, jej bočné otvory v tvare kríža zase naznačujú, že stojí na pietnom mieste, na mieste, kde vyhasli tisíce a tisíce životov. Čo sa však od rozhľadní predovšetkým očakáva, je výhľad.  Z jej vrcholu vidno panorámu Slanských vrchov, údolie Torysy, časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou a za dobrého počasia dokonca i kúsok Lomnického štítu.


 

Stavba rozhľadne bitky pri Rozhanovciach

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

dnes je: 20.7.2019

meniny má: Iľja, Eliáš

podrobný kalendár

Oznámenie o zrušení trvalého pobytu

Oznámenie o zrušení trvalého pobytu

Prerušenie distribúcie elektriny

Prerušenie distribúcie elektriny

Pozvánka na letný futbalový turnaj

Pozvánka na letný futbalový turnaj

Upozornenie pre vlastníkov pozemkov

Oznámenie o plánovanom výrube drevín/krovinatých porastov. V súlade s ustanovením § 47 ods.7 zákona č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov si dovoľujeme , ako osoba poverená držiteľom povolenia na podnikanie v energetike podľa zákona č.251/2012 Z.z. spoločnosťou Východoslovenská distribučná, a.s. oznámiť, plánov

Upozornenie pre občanov , ulica Krátka

Upozornenie pre občanov, ulica Krátka

Dovolenka - všeobecná lekárka

Dovolenka - všeobecná lekárka

Zmena ordinačných hodín MUDr.Erna Vavrová

Zmena ordinačných hodín MUDr.Erna Vavrová

Oznam zo zdravotného strediska.

Všeobecná lekárka MUDr.Erna Vavrová oznamuje zmenu ordinačných hodín od 1.5.2019. Viď. príloha

webygroup
ÚvodÚvodná stránka